دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

در کلینیکهای زیبایی و پوست چه میگذرد؟

میگذرد؟

در چند سال اخیر کلینیک هایی با عنوانکلینیکهای زیباییاحداث شده که با ارائه یک بسته زیبایی از پوست گرفته تا مو و حتی تناسب اندام، با هزینه های بسیار بالا وعده زیباتر شدن را به مشتریانشان می دهند و حتی برای جلب متقاضی بیشتر، در مناسبت های مختلف تخفیف های بسیار بالایی برای اقداماتشان دارند که گاهی واقعا وسوسه کننده است. تب زیباتر شدن آنقدر بالا گرفته که حتی برخی از بازیگران و خوانندگان و ورزشکاران نیز در این وادی پا گذاشته اند و کلینیک های زیبایی با نام خودشان تاسیس کرده اند تا به نوعی باعث تبلیغ اقدامات به اصطلاح زیبایی شوند. حال سوال اینجاست که در اینکلینیکهای زیبایی واقعا چه می گذرد که دستکم در هر محله، 1 یا 2 واحد از اینکلینیک ها وجود دارد و چگونه بر فعالیت آنها نظارت می شود؟

وزارت بهداشت چه شرایطی را برای دادن مجوز به کلینیک های زیبایی در نظر گرفته است؟

دکتر حسین میردهقان ، مدیرکل نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت در گفتوگو با “سلامت” با بیان اینکه ما در آیین نامه های وزارت بهداشت، واژه ای به عنوانکلینیک زیبایی نداریم، توضیح می دهد: «در حال حاظر ما در آیین نامه موسسات، اصلا کلینیک زیبایی نداریم و نام مورد تایید ما موسسه زیبایی پوست یا کلینیک پوست و مو است. ما برای دادن مجوز آیین نامه ای داریم که طبق آن اگر درخواست کننده یک نفر باشد حتما باید پزشک باشد و اگر چند نفر درخواست مجوز داده باشند، باید 50درصد به اضافه یک نفرشان حتما از گروه پزشکی باشند و از این تعداد، حتما باید نفر پزشک باشد. همچنین علاوه بر پزشکی که جزو موسسان است، در این موسسات باید یک پزشک به عنوان مسوول فنی مسوولیت موسسه را برعهده بگیرد، بنابراین ما به افراد غیر پزشک اصلا مجوز احداث کلینیک پوست و مو نمی دهیم.»

وی با اشاره به اینکه تخلفات زیادی در این موسسات انجام می شود، تاکید می کند: «متاسفانه تاکنون نظارت های ما بر این موسسات کامل و مطلوب نبوده و سیستم نظارتی دانشگاه های علوم پزشکی باید هوشمند باشند تا تخلفات را رصد کنند.»

اینجا همه چیز درهم است!

در بسیاری از مراکزی که با عنوانکلینیک زیباییفعالیت می کنند، همه نوع اقدامات زیبایی انجام می شود؛ از لیزر و بوتاکس گرفته تا برخی اقدامات آرایشی و بهداشتی و حتی برخی اعمال جراحی زیبایی. درحقیقت معلوم نیست برای کدام یک از این اقدامات مجوز دارند و از سوی دیگر چه افرادی مجاز هستند اعمال زیبایی را انجام دهند و هر فردی ادعا می کند که دوره این کار را دیده در حالی که پزشک هم نیست. در واقع، یک ملغمه ای در اینکلینیک های زیبایی درست شده که تشخیص افراد دارای صلاحیت را مشکل می کند.موضوع مهم این است که حد و مرز فعالیت های آرایشی و بهداشتی با اقدامات پزشکی زیبایی کجاست؟

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال توضیح می دهد: «در آیین نامه ای که برای این موسسات تعریف کرده ایم، اعمال مجاز تعریف شده و هر فردی که این موسسات را تاسیس می کند، ملزوم به رعایت آیین نامه وزارت بهداشت است. به طور مثال متخصص پوست در دوره آموزشی خود، با کوریکولومی آشنا می شود که مجاز است در همان حیطه فعالیت کند ولی اگر پزشک عمومی این اقدامات را انجام دهد، تخلف است و می توانیم به راحتی آن کلینیک را پلمپ کنیم. در مقابل برخی اقدامات نیز قصور پزشکی است و در صورت مشاهده پرونده قضایی تشکیل می شود.»

سوء استفاده از نام چهرهها، ممنوع!

وظیفه نظارت بر تبلیغات مراکزی که به نوعی با فعالیت های پزشکی و پیراپزشکی مرتبط است برعهده نظام پزشکی است و این سازمان تخلفات در این زمینه را هم پیگیری می کند. استفاده از برندهای خاص که این روزها خیلی شایع است، تصاویر افراد مختلف مانند هنرپیشه ها و حتی سایر اشخاص، تخلف است. ضمن اینکه هرگز به یک هنرپیشه مجوز احداث مراکز زیبایی داده نمی شود، بنابراین نباید از اسم آنها استفاده کرد.

شیوه نظارت بر تبلیغات مراکز زیبایی

در این خصوص وی می گوید: «ما تمام سایت ها، روزنامه ها و مجلات را رصد می کنیم و هرگونه تبلیغاتی که خارج از چارچوب مجوزها باشد را ابتدا اخطار و بعد فراخوان می دهیم.» آنگونه که دکتر جهانگیری بیان می کند، قرار نیست در تبلیغات، خدمات زیبایی را به مردم القا کنیم بلکه باید اطلاع رسانی کنیم و اینکه هنرمندان و هنرپیشه ها نباید در حیطه پزشکی و سلامت ورود کنند.

در پایان پیشنهاد می شود که به مراکزی مراجعه کنید که از وزارت بهداشت مجوز گرفته اند، زیرا ضمانت بهتری دارند و نظارت بر آنها بیشتر است.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی