دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

مفاهیم اولیه جراحی زیبایی پوست

از جراحی های زیر در جوان سازی صورت استفاده میگردد :
1- کشیدن پوست یا لیفتینگ:
در قسمت های مختلف صورت به روش های متنوعی انجام می شود.در ناحیه پیشانی از روش های کلاسیک همچون برداشتن پوست اضافی و یا از روش های جدیدتر اندوکوپیک استفاده می گردد . در هر دوی این روش ها پوست پیشانی به بالا کشیده می شود که علاوه بر برطرف کردن چین و چروک باعث از بین رفتن اخم و بالا رفتن ابرو می شود . در قسمتهای میانی صورت نیز می توان از روش اندوسکوپیک استفاده کرد ولی معمولاً برای کشیدن پوست قسمت های پایین صورت و گردن از روش های کلاسیک یعنی دادن برش دراطراف گوش ، آزادسازی پوست و برداشتن پوست های اضافی استفاده می شود . اثرات این جراحی ها می تواند برای سال های طولانی تری باقی بمانند ( بیش از5 سال )

2- جراحی پلک ( بلفاروپلاستی ) :
از نقاط دیگری که با افزایش سن تغییرمی کنند ، پلکهاهستند . افزایش پوست و چربی و جابه جایی چربی ها و پف آلودشدن پلکها قیافه ای ناراحت عصبی و یا افسرده به فرد می دهد. با جراحی پلک می توان پوست ها و چربی های اضافه را برداشت و یا جا به جا کرد و بدین وسیله قیافه ای شاداب تر و جوان تر به فرد بخشید.

3- پروتزها و ایمپلنت ها:
کم حجم شدن و تحلیل استخوان های صورت از دیگرعوارض و علایم پیریست که باعث گود رفتگی آن می شود.این حالت در نقاطی همچون گونه و فک پایین بارزتر است . پروتزها و ایمپلناها می توانند این گود رفتگی ها را پر کرده و به فرد قیافه ای جوان تر بدهند.

4- راینوپلاستی : بینی از نقاطی است که با افزایش سن دچار افتادگی به خصوص درناحیه نوک می شود . این حالت علاوه بر بد شکل کردن بینی می تواند باعث سخت شدن تنفس گردد . با جراحی بینی این ایرادات قابل برطرف شدن است . باید به خاطر داشت که در بسیاری از موارد مجموعه ای از اقدامات فوق جهت جوان سازی پوست و صورت لازم است.

جراحی پلاستیک پلک :
چشم و اطراف آن مهمترین عناصرصورت می باشند.همان طورکه سن بالا می رود پلکها کشیده و پوست آن شل شده و ماهیچه های ظریف داخل پوستی ضعیف می گردند . به دنبال آن ، چربی های زیادی زیرپلک بالا و پایین جمع شده و به آن حالت پف آلود می دهند.همچنین با سنگینی ای که ایجاد می کنند باعث افتادگی ابرو می شوند . بدنبال آن علاوه بر آنکه شما مسن تر به نظرمی رسید ، ممکن است چهره تان خسته و بی حوصله به نظر آید . چنانچه این حالت شدید باشد ، حتی امکان دارد دید شما را مختل نماید.

چه کسانی برای این جراحی مناسب هستند ؟
خانمها یا آقایانی که پلک های پایین یا بالای آنها حالت پف آلود دارد ، یا در قسمتهایی برجسته بوده ، یا افتادگی و یا پوست اضافی دارد و مایلند چهره شان تغییرکند تا جوان تر و شاداب تر به نظربرسند ، کاندید این عمل هستند . این عمل علاوه بر مزایای فوق می تواند حس اعتماد به نفس را در فرد تقویت نماید . البته نباید تصورشود که با این عمل تمام مشکلات زیبایی صورت و یا مشکلات روحی و جسمی حل می گردد . بنابراین بسیار اهمیت دارد که فرد از نظر روحی و روانی به اثبات بوده و انتظارات معقولی از نتایج جراحی داشته باشد . بلفاروپلاستی ممکن است همراه با جراحی های دیگرهمچون بالا بردن دیگرهمچون بالا بردن ابرو کشیدن پوست پیشانی و یا صورت انجام پذیرد.

این جراحی عوارض و پیامدهایی دارد؟
همانند دیگرجراحی ها بلفاروپلاستی هم ممکن است با پیامده و یاعوارضی همراه باشد. پیامدهایی همچون تورم ، کبودی ، بی حسی پوست پلک ، تغییراتی در بینایی همچون دوبینی گردد که در مدت کوتاهی بهبود یافته و هیچگونه اثری از آن برجا نمی ماند.عوارض این جراحی گرچه بسیار نادرند ، ولی ممکن است اتفاق بیفتد . همانند باقیماندن جای برش ، افتادگی پلک و یا آسیب به قرنیه.

چگونه بایدآماده شوید ؟
درجلسه مشاوره ابتدا تاریخچه دقیقی از وضعیت پزشکی و سلامت شما اخذ می شود . پزشک باید از هر گونه بیماری احتمالی مثل ، دیابت ، تیروئید ، بیماری های قلبی وعروقی ، کلیوی ، کبدی و اعصاب در شما مطلع گردد . هر دارویی که مصرف می کنید ، باید به اطلاع پزشکتان برسد.همچنین بیماری های چشمی آب سیاه ، آب مروارید ، خشکی چشم و یا اختلالات دید را با پزشک در میان بگذارید . سپس یک معاینه دقیق به خصوص از پلک ها و صورت شما بعمل آید و در این معاینه پزشک به وضع پلک ها میزان پوست اضافی آن ، کیسه های چربی در پلک بالا و پایین ، افتادگی پلک و وضعیت ابرو توجه می نماید.

عکسهای فوتوگرافی از چشمانتان تهیه می شود.این عکس ها که از جهات و زوایای مختلفی گرفته می شود ، به برنامه ریزی عمل جراحی و ارزیابی نتایج کوتاه و بلند مدت کمک می نماید . شما از دو هفته قبل ازجراحی از هر گونه دارو که باعث اختلال در انعقاد خون می شود مثل آسپیرین ، پروفن و مفنامیک اسید ، باید اجتناب کنید . همچنین از دو هفته قبل تا دو ماه بعد از جراحی از کشیدن سیگار و قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پرهیز نمایید . در مشاوره نهایی درمورد انتظارات شما و آنکه چقدرمی تواند واقعی باشد و نتیجه عمل بحث خواهدشد.

عمل جراحی :
این عمل معمولاً به صورت سرپایی و حداکثربا اقامته چندساعته در کلینیک انجام می شود.در اکثر موارد عمل با استفاده از داروهای بی حس کننده موضعی همراه با داروهای تزریقی آرامبخش صورت می پذیرد . اگر قرار باشد که هر دو پلک بالا و پایین جراحی شود ، ابتدا در پلک بالا ، مقداری از پوست و یا ماهیچه زیر آن وغدد چربی اضافه را برداشته و سپس پوست را با استفاده نخهای بسیار ظریف بخیه می کنند . آنگاه پلک پایین را با استفاده از برش هایی که یا داخل پلک و یا درست زیر مژه و روی پوست است باز کرده و مانند پلک بالا پوست ماهیچه و چربی های اضافه برداشته می شود . خوشبختانه بعلت قرار گرفتن این برشها در چین های طبیعی و روش دقیق و ظریف بستن برش ها معمولا پس از مدتی اثربسیارکمی از آنها قابل رویت است.

بعد از جراحی چه نکاتی را باید دانست و رعایت کرد ؟
جراحی حدوداً 2 ساعت به طول می انجامد و پس از چند ساعت از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شوید . بعد از عمل ممکن است کمی درد ، تورم ، کبودی ، اختلال در دید ، دوبینی و بی حسی پلکها را احساس نمایید . از مسکن هایی مثل استامینوفن برای تسکین می توان استفاده کرد ولی از خوردن آسپرین و پروفن خودداری کنید . برای دو روز اول استفاده از کمپرس یخ از میزان تورم می کاهد. در روز چهارم به پزشک مراجعه نموده تا پس از بررسی بخیه ها کشیده شود.

در زمان ترخیص از کلینیک نکات زیر را به خاطرداشته و در دو هفته اول رعایت نمایید :
1- از بلند کردن اجسام سنگین ( بیش از 10 کیلوگرم ) اجتناب کنید.
2- شنا نکنید
3- هنگام خواب سر بالا تر از بدن باشد
4- دستورات پزشک خود را در مورد تمیز کردن چشم و استفاده از پماد و یا قطره رعایت کنید.
5- در صورت بروزهر گونه درد مجدد و یا شدید ، اختلال در بینایی ، تورم چشم ، خونریزی ، درد در قفسه سینه تنگی نفس و تپش قلب غیرطبیعی بلافاصله با پزشک خود و یا بیمارستان تماس بگیرید.

نتایج :
زخم محل جراحی گاهی شش ماه و یا بیشتر زمان لازم دارد تا محو گردد . در پلک بالا گاهی دانه های سفید که حاوی کراتین است دیده می شود که پزشک به راحتی و به طورسرپایی آنها را بیرون می آورد.در شش ماه اول در حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. در اکثر بیماران نتیجه رضایت بخش است و آنها از شکل پلکها و قیافه جوان تر و شاداب ترخود خرسندند. برای برخی ممکن است افتادگی پس از چند سال مجدد اایجاد شود ولی برای برخی تا پایان عمرنتایج خوب پا برجاست.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی